برای دانلود رایگان ویدیوی « اصول صحیح مطالعه» کلیک کنید.

 • ورود اعضاء
 • عضویت
 • تلفن تماس: 02122373794 - 02122373795

  چگونه می توان در کمتر از نیم ساعت یک کتاب را بلعید؟

  چگونه می توان در کمتر از نیم ساعت یک کتاب را بلعید؟

  آنتونیو مارکو ماگلیابچی، هم عصر اسپینوزا و سِر کریستوفر رن و سِر ایزاک نیوتن و لایب نیتز بود. او در 29 اکتبر 1633، در فلورانس (زادگاه لئوناردو داوینچی ) متولد شد. والدینش آن قدر فقیر بودند که نمی توانستند او را برای تحصیل به مدرسه بفرستند. در سنین جوانی نزد یک میوه فروش محلی به شاگردی گذاشته شد. ماگلیابچی وقت آزاد خود را در فروشگاه، صرف سر درآوردن از نوشته های روزنامه ها و مجلاتی می کرد که از آن ها برای پیچیدن سبزیجات استفاده می شد.

  یکی از مشتریان ثابت فروشگاه، کتاب فروش محل بود که به ماگلیابچی درباره ی تلاش های شاگرد قبلی مغازه خود برای خواندن خطوط هیروگلیف گفت. او ماگلیابچی را به کتابفروشی خود برد و ماگلیابچی بلافاصله توانست تقریباً همه ی کتاب های مغازه ی کتابفروشی را تشخیص داده و به یاد آورد. سرانجام ماگلیابچی با کمک کتابفروش توانست خواندن را به شکلی مناسب بیاموزد و شروع به ترکیب توانایی تازه کشف شده ی خواندنش با تکنیک های شگفت انگیز حفظ کردن کرد. او قادر بود تقریباً هر چیزی را که می خواند ( از جمله ، نقطه گذاری ها را ) به یاد آورد.

  در آن زمان، نویسنده ی شکاکی تصمیم گرفت شهرت رو به افزایش این مرد جوان را در رابطه با حافظه فوق العاده اش به آزمایش بگذارد. از این رو، نسخه ی خطی جدیدی را، که امکان نداشت ماگلیابچی قبلاً آن را دیده باشد، به او داد و گفت برای سرگرمی و لذت آن را بخواند. ماگلیابچی برحسب وظیفه آن دست نوشته را با سرعتی قابل ملاحظه خواند و تقریباً بلافاصله آن را به آن شخص برگرداند و تأیید کرد که آن را به طور کامل خوانده است. کمی بعد از ماجرا، نویسنده تظاهر کرد که نسخه ی خطی اش را گم کرده است و از ماگلیابچی خواست که اگر می تواند به او در یادآوری بخشی از آن کمک کند. برای نویسندهه جای تعجیب و شگفتی بود، زیرا ماگلیابچی جوان توانست کل کتاب را برایش بازنویسی کند. در یادداشت ماگلیابچی هر کلمه و نقطه ای آوررده شده بود، گویا او آن را از روی نسخه ی اصلی کتاب کپی کرده است.

  با گذشت زمان، ماگلیابچی به سرعت های بیشتر و بیشتری در خواندن دست یافت و تعداد بیشماری کتاب را حفظ کرد. سرانجام، او آنقدر به سبب سرعتش در جذب و بلعیدن اطلاعات معروف شد که کارشناسان در همه ی عرصه ها برای آموزش نزد او آمدند. هر وقت از او سوالی می شد، او با نقل قول کلمه از کتاب هایی که خوانده بودد و به طور خودکار آن ها را حفظ کرده بود، جواب آن سوال را می داد.

  آوازه و شهرت او گسترش یافت تا این که سرانجام به استخدام دوک بزرگ توسکانی درآمد تا به عنوان کتابدار شخصی او عمل کند. ماگلیابچی تصمیم گرفت برای این که بتواند بر کل کتاب های کتابخانه مسلط شود، توانایی های تندخوانی اش را تقریباً تا حد یک موجود فوق انسان گسترش دهد. افراد معاصر او گزارش کرده اند که او می توانست به راحتی در یک صفحه « فرو » رود. ظاهراً، او کل مندرجات یک صفحه را فقط با یک یا دو مکث بصری جذب می کرد و از این رو، باعث حیرت کسانی می شد که اجازه داشتند او را به هنگام مطالعه نگاه کنند . او شهرت خود را با خواندن و حفظ کردن کل کتاب ها کتابخانه ای دوک افزایش داد. مثل همه ی نوابغ، با افزایش سن ، توانایی های ماگلیابچی هم افزایش می یافت. او هر چه بیشتر می خواندو حفظ می کرد، سریع تر می توانست بخواند و بیشتر می توانست به یاد آورد. این داستان به گونه ای پیش رفت که او در سال های آخر عمرش، در تختخوابش که با کتاب محاصره شده بود، دراز می کشید و هر یک از آن ها را در کمتر از نیم ساعت به نوبت می بلعید تا به خواب می رفت. این عادت او تا زمان مرگش در سال 1714 یعنی تا 81 سالگی اش ادامه داشت.

  اگر سیستم چشمی / مغزی ماگلیابچی چنین سرعت شگفت انگیزی در خواندن و حفظ کردن داشته، چرا بقیه ی ما در حول و حوش سرعت هایی که عملاً ما را در مقایسه با او بی سواد نشان می دهد می خزیم؟ پاسخ این سوال در عدم توانایی اولیه ما نهفته نیست، بلکه این حقیقت است که ما عملاً و ناخواسته خود را برای سرعت های پایین تربیت کرده ایم. به عبارت دیگر، ما نظام های اعتقادی، تمرین های مطالعاتی و عادت ها را به گونه ای سازگار کرده ایم که توانایی ما برای خواندن و درک در سرعت های بالا را نابود و تخریب سازد.

  دوستانی که این مطلب را دیده اند از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

  • بهترین روش استفاده از راهنما به هنگام تندخوانی
   بهترین روش استفاده از راهنما به هنگام تندخوانی

   از آن جا که چشم شما طوری طراحی شده که یک راهنما را دنبال کند، از آن جا که احتمالاً شما هم مثل یک کودک در خواندن عادی کتاب از وسیله ی راهنما استفاده می کردید، و از آن جا که احتمالاً در جنبه های مختلف مطالعه در سراسر زندگی خود از یک ابزار راهنما استفاده کرده اید، یادگیری دوباره این مهارت برایتان کار بسیار ساده ای است. بهتر است از یک شیء باریک و بلند مثل یک قلم، چوب غذا خوری، یا میل بافتنی به عنوان ابزار راهنما در خواندن استفاده کنید. بدین ترتیب، مانعی برای دید شما روی صفحه وجود ندارد، زیرا به راحتی می توانید اطراف این شیء را ببینید. به همین دلیل، استفاده از دست یا انگشت برای این منظور ایده خوبی نیست، مگر آن که هیچ وسیله ی راهنمای دیگری در دسترس نباشد، زیرا ضخامت انگشت و حجم کف دست تان مانع بخش زیادی از دیدتان خواهد شد. به منظور استفاده ی موثرتر از ابزار راهنما، آن را زیر خطی که در حال خواندن هستید قرار دهید و همان طور که مشغول خواندن هستید، به نرمی آن را در امتداد خط حرکت دهید. در تلاش برای حرکت دادن تند و سریع آن نباشید، زیرا مغز شما در همان حال که وسیله ی راهنما را روی خط به آرامی حرکت می دهید، به چشم هایتان فرمان می دهد که کجا توقف کنند

  • 6مانع اصلی مطالعه صحیح
   6مانع اصلی مطالعه صحیح

   ۶مانع اصلی مطالغه صحیح را بشناسید.

  • اصول صحیح نشستن به هنگام مطالعه
   اصول صحیح نشستن به هنگام مطالعه

   ارتفاع صندلی و میز تحریر: ارتفاع صندلی و میز تحریر شما نیز مطلب حائز اهمیتی است. ارتفاع صندلی باید در حدی باشد که ران هایتان در حالت موازی با کف اتاق یا کمی بالاتر از وضعیت موازی با آن قرار گیرد. این وضعیت نشستن، کاهش فشار بر استخوان های نشیمن گاه شما را تضمین می کند. گاهی اوقات قرار دادن یک چهارپایه کوچک زیر کف پاها می تواند کمک کند که آن ها را تا سطح مطلوب تری بالا بیاورید. میز تحریرهایی با ارتفاع ۸۱ – ۷۳ سانتی متر خریداری کنید. به طور متوسط، سطح میز تحریر شما باید ۲۰ سانتی متر بالاتر از نشیمن گاه صندلی تان باشد. ارتفاع صندلی و میز تحریر، فاصله چشم ها از موضوع مورد مطالعه، راحتی بدنو حالت نشستن شما، به یکدیگر وابسته اند حالت نشستن: مطلوب است که کف پاها روی زمین قرار گیرد و کمرتان در حالت صاف و قائم ( با کمی انحنا در پشت برای تثبیت این وضعیت) باشد. اگر سعی کنید خیلی سیخ روی صندلی بنشینید یا همه ی انحنای پشت خود را صاف کنید، در آخر احساس خستگی خواهید کرد. اگر روی صندلی یا چهارپایه نشسته اید و به جای نوشتن مشغول خواندن هستید، ممکن است با نگه داشتن کتاب در دستان خود احساس راحتی بیشتری کنید. اما اگر ترجیح می دهید کمی به جلو و روی میز خم شوید، کتاب خود را به چیزی تکیه دهید تا حالت قرار گرفتن آن روی میز، کمی زاویه دار ( و نه کاملاً تخت ) باشد. علاوه بر این ها، مطمئن شوید که هنگام مطالعه روی یک سطح سفت نشسته اید. نشستن روی چیزهای خیلی نرم یا خیلی راحت، مثل کوسن، در نهایت شما را به خواب می فرستد

  دوستانی که این مطلب را دیده اند از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

  • پکیج آموزش تندخوانی و تقویت حافظه ویرا
   پکیج آموزش تندخوانی و تقویت حافظه ویرا

   محصولات موسسه ایرانیان موفق درخشان، در زمینه ی آموزش تکنیک های تندخوانی و تقویت حافظه و اصول صحیح مطالعه، توسط تیم بزرگی از اساتید در زمینه روان شناسی هوش تولید می شوند و تاکنون پرفروش ترین محصولات تندخوانی و تقویت حافظه در ایران توسط این مجموعه تولید شده است، همانطور که می دانید امروزه یکی از عوامل موفقیت افراد در جوامع  در زمینه های مطالعه، کنکور، شغل، زندگی، موفقیت و ... یادگیری این تکنیک ها می باشد، از عوامل موفقیت این مجموعه ارائه جدیدترین و کاربردی ترین روش های جهانی می باشد و همین ویژگی منحصر به فرد سبب برتری و غیر قابل قیاس بودن این مجموعه از سایر مجموعه های دیگر است، DOKMEKHARID معرفی پکیج آموزش تندخوانی و تقویت حافظه ویرا: جدیدترین محصول منحصر به فرد و بدون رقیب این موسسه، پکیج آموزش تندخوانی و تقویت حافظه ویرا می باشد که این پکیج نیز طی یک دوره بلند مدت توسط تیم متخصص ایرانیان موفق درخشان و تلاش و تحقیق مستمر در ارائه جدیدترین و کاربردی ترین تکنیک های تندخوانی و تقویت حافظه برای ارائه به شما عزیزان تولید شده است.در این بسته، آموزش دوره جامع تندخوانی و تقویت حافظه که در قالب چهار دسته اصول مطالعه، تقویت حافظه، تمرکز و تندخوانی به شما آموزش داده شده است، محتوی  ۱۰جلسه تصویری می باشد و هر جلسه نیز شامل تمرینات نرم افزاری و عملی تندخوانی، تقویت حافظه، افزایش هوش و تمرکز می باشد. پروانه انتشار بسته آموزشی تندخوانی و تقویت حافظه ویرا: پس از گذراندن دوره آموزش تندخوانی و تقویت حافظه ویرا: با گذراندن این دوره کامل شما قادر خواهید بود سرعت مطالعه خود رابه همراه درک مطلب حداقل ۱۰۰%افزایش دهید، چه افرادی اصول صحیح مطالعه را رعایت نمی کنند و نیاز به یادگیری مهارت های مطالعه دارند: از آنجایی که در سیستم های آموزشی کشوراز ابتدا روش ها و تکنیک های اصولی مطالعه به دانش آموزان و دانشجویان آموزش داده نمی شود، حدود ۹۰ درصد از افراد به این روش های نادرست عادت کرده اند و همین روش های نادرست مشکلات بسیاری را برای ما رقم می زند و این اتفاق سبب شده است در بسیاری از مقاطع زندگی از موفقیت عقب مانده ایم و زمان های بسیاری را از دست داده ایم، DOKMEKHARID موفقیت ها و مهارت هایی که بعد از گذراندن دوره به دست خواهید آورد: >>کسب رتبه برتر در کنکور کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری
   >>موفقیت در آزمون ورودی و مصاحبه ها
   >>موفقیت در شغل و کسب مهارت های جدید
   >>پروش ذهن خلاق و ایده پرداز
   >>استفاده مفید و بهینه از زمان
   >>پیشرفت تحصیلی و افزایش نمرات در تمامی مقاطع تحصیلی
   >>فعال شدن ذهن و بالا رفتن سطح فکری
   >>گسترش دامنه واژگان و لغات
   >>افزایش سطح دانش و اسواد و اطلاعات
   >>به کار انداختن ذهن و کاهش استرس و اضطراب
   >>مدیریت ذهن در مکان ها و زمان های استرس زا
   >>داشتن انگیزه و هدفمند شدن
   >>افزایش چشمگیر تندخوانی و سرعت مطالعه
   >>افزایش فعالیت های نیمکره های چپ و راس مغز
   >>گسترش و افزایش حوزه دید
   >>تقویت عضلات چشم و جلوگیری از تنبلی چشم
   >>کاهش چشمگیر حواس پرتی و مذیریت ذهن در برابر عوامل حواس پرتی
   >>افزایش تمرکز
   >>تقویت حافظه کوتاه مدت و بلند مدت
   >>افزایش حضور ذهن و جلوگیری از فراموشی
   >>پروش ذهن
   >>افزایش توانایی حل خلاقانه مسائل
   >>حداکثر سازی ظرفیت یادگیری
   >>افزایش هوش نحوه سازماندهی فصول بسته آموزشی ویرا: این بسته آموزشی در قالب ۱۰ جلسه، به صورت صوتی و تصویری طراحی شده است، جلسه اول شامل مقدمه و هدف گذاری می باشد و جلسه دوم تا نهم  شامل ۴ بخش اصول مطالعه، تکنیک های تقویت حافظه، روش های تمرکز و فنون تندخوانی می باشد، در هر جلسه با مباحث جدید از هر بخش آشنا می شوید و این مباحث مانند زنجیر به هم پیوسته و در ارتباطند و در جلسه پایانی تمام اصول و تکنیک ها و فنونی که در این دوره آموزش دیدید را در قالب یک الگو سازماندهی می کنید و پس از آن به عنوان یک مطالعه کننده حرفه ای، هدفمند و تندخوان مطالعه می کنید تمرینات نرم افزاری تندخوانی: در این بخش تمرینات نرم افزاری ویژه یادگیری و افزایش مهارت تندخوانی طراحی شده است و تمرینات هر جلسه را طبق دستورالعملی که در فیلم آموزشی مشاهده می نمایید باید انجام دهید تمرینات نرم افزاری افزایش هوش و حافظه: این تمرینات به منظور افزایش هوش و حافظه طراحی شده اند و تمرینات هر جلسه را طبق دستور العملی که در فیلم آموزشی ماهده می نمایید انجام دهید و رکورد های خود را در جدول ثبت کنید نحوه استفاده از بسته آموزشی ویرا: برای این که بتوانید در هر جلسه تمرینات را نیز با فراغ بال انجام دهید و بهترین نتیجه را بگیرید توصیه می شود هر جلسه را با فاصله زمانی ۳ روز مورد یادگیری قرار دهید، در هر جلسه میزان انجام تمرینات و مدت زمان کاملا توضیح داده شده و توصیه می شود تا تمرینات یک بخش را کامل انجام نداده اید سراغ بخش بعد نروید و حتی از ساده ترین تمرینات هم عبور نکنید چرا که تمام تمرینات طبق اصول علمی و هدفمند طراحی گردیده اند. محتوای لوح اول: ۱-اهداف ۲-آرمان و مقصد ۳-مهارت های مطالعه ۴-آفات مطالعه ۵-نقاط ضعف و قوت در عادات مطالعه ۶-اولویت های تقویت مهارت مطالعه ۷-عادت های مطالعه ۸-آزمون درک مطلب محتوای لوح دوم: ۱-محیط ایده آل برای مطالعه ۲-خط کشیدن و یادداشت برداری ۳-پرورش قدرت تمرکز ۴-تکنیک آدم برفی ۵-عوامل درونی و بیرونی حواس پرتی ۶-کندخوانی ۷-روش صحیح خط بردن زیر خطوط ۸-آزمون ارزیابی سرعت مطالعه ۹-روش های احتساب سرعت مطالعه سری اول تمرینات عملی محتوای لوح سوم: ۱-مدیریت زمان ۲-بهترین زمان مطالعه ۳-عملکرد حافظه در ذخیره سازی و باز نمایی اطلاعات ۴-نظام یادیار ۵-حافظه حسی ۶-حافظه کوتاه مدت ۷-حافظه بلند مدت ۸-تمرکز با اعداد ریاضی ۹-تکنیک  نسبیتی ۱۰-جدول میزان پیشرفت ۱۱-تست سرعت ۱۲-سری دوم تمرینات عملی محتوای لوح چهارم: ۱-سبک های یادگیری ۲-خصیصه یادگیری فردی ۳-استخراج کلمات کلیدی ۴-طرح شبکه ای شامل مدل های شعاعی، سازمانی، مجموعه ای و .... ۵-رسم طرح شبکه ای ۶-هوش های هفتگانه ۷-دست خوانی به شیوه نسبیتی ۸-تست سرعت ۹-سری سوم تمرینات عملی محتوای لوح پنجم: ۱-نیمکره های چپ و راست مغز ۲-تست نیمکره راست و چپ ۳-فکر افزار نقشه ذهنی ۴-آموزش ترسیم نقشه ذهنی و سازماندهی مطالب ۵-بازی تخیل و تداعی ۶-تمرکز با شعله شمع ۷-عادات غلط در مطالعه ۸-بلند خوانی ۹-صامت خوانی و درون خوانی ۱۰-تست سرعت ۱۱-سری چهارم تمرینات عملی محتوای لوح ششم: ۱-مطالعه گزینشی ۲-تغییر دقت و سرعت نسبت به نوع و محتوا ۳-روش های کلی تقویت حافظه ۴-آموزش و تسلط کامل بر شیوه مطالعه اجمالی ۵-آموزش  انواع روش های تمرکز ۶-نظام تداعی ۷-استفاده صحیح از ظرفیت های مغزی و جلوگیری از حواسپرتی ۸-افزایش تمرکز با تمرین شمارش تنفسی ۹-کلمه خوانی  ۱۰-عبارت خوانی ۱۱-تست سرعت ۱۲-سری پنجم تمرینات عملی   محتوای لوح هفتم: ۱-برنامه ریزی ۲-طرح ریزی برنامه متناسب با نیاز ۳-جدول برنامه ریزی ۴-نظام یاد یار ۵-تکنیک های نظام یادیار ۶-اصول صحیح ریلکسیشن و تن آرامی ۷-تن آرامی و افزایش قدرت تمرکز ۸-روش مغز خوانی ۹-تست سرعت ۱۰-سری ششم تمرینات عملی  محتوای لوح هشتم: ۱-استرس ۲-غلبه  بر استرس و هیجانات منفی ۳-ارتقاء بازدهی چندین برابر در زمان امتحانات ۴-آموزش توانمندسازی قابلیت های ناخودآگاه ۵-فرآـیند فراموشی ۶-دقت حواس پنج گانه و افزایش تمرکز ۷-تمرکز بر روی حواس پنجگانه و ادراک ۸-۹کاربرد پیشرفته ابزار راهنمای دیداری(چشم و مغز) ۹-تست سرعت ۱۰-سری هفتم تمرینات عملی  محتوای لوح نهم: ۱-مدیریت استرس امتحان و از آمادگی و تسلط کامل بر امتحانات ۲-آزمون اضطراب امتحان ۳-آموزش و آشنایی با نشانه های اضطراب و مقابله ۴-عوامل موثر موفقیت در امتحانات ۵-منحنی فراموشی ابینگهاووس ۶-سیستم مرور لایتنر ۷-آموزش غلبه بر فراموشی اطلاعات با استفاده از سیستم مرور لایتنر ۸-افکار مزاحم و موانع ۹-تخلیه ذهن از افکار مزاحم به طور کامل ۱۰-مطالعه به روش حافظه تصویری ۱۱-تست سرعت ۱۲-سری هشتم تمرینات عملی  محتوای لوح دهم: ۱-آموزش و آشنایی با الگوی PQRST سیستم بهره وری و بازدهی بسیار بالا ۲-تست سرعت ۳-چهار  اصل مهم در مهارت های مطالعه ۴-آموزش مطالعه هدفمند، پویا و حرفه ای ۵-سری نهم تمرینات عملی
   تمرینات نرم افزاری ویژه افزایش تندخوانی: در این بخش تمرینات نرم افزاری ویژه یادگیری و افزایش مهارت تندخوانی، تقویت عضلات و ماهیچه های چشم و گسترش حوزه دید طراحی شده است، در این بخش ابتدا از شما تست مرحله ابتدایی گرفته می شود و شما میزان سرعت تندخوانیتان را یاد داشت می کنید، سپس مرحله به مرحله تمرینات را انجام می دهید و در پایان این مرحله تست پایانی سرعت مطالعه تان از شما گرفته می شود و سرعت مطالعه تان را یادداشت می کنید، دقت داشته باشید که تمرینات هر جلسه را طبق دستورالعملی که در فیلم آموزشی مشاهده می نمایید باید انجام دهید:

     تمرینات نرم افزاری ویژه افزایش هوش چشمی، تقویت حافظه و تمرکز: این تمرینات به منظور افزایش هوش چشمی، افزایش حوزه دید و تقویت حافظه طراحی شده اند و تمرینات هر جلسه را طبق دستور العملی که در فیلم آموزشی ماهده می نمایید انجام دهید و رکورد های خود را در جدول ثبت کنید مسیر یابی چشمی:این تمرین عضلات چشم، حوزه دید، تمرکز حواسِ شما را تقویت می‌کند و در انتهای مسیر هم از کاربر تست گرفته و نمودار پیشرفت نشان داده می‌شود.

   بازی پیدا کردن حروف گم شده:این بازی باعث افزایش حوزه دید و تمرکز می‌گردد و به طرز فوق‌العاده‌ای روی نیمکره سمت راست تأثیر مطلوب می‌گذارد و حافظه بلند مدت شما را تقویت می‌کند.
   محاسبات معمولی اعداد:این تمرین ساده و جذاب برای تقویت نیمکره سمت چپ مغز طراحی گردیده است که باعث قدرتمند شدن حافظه کوتاه مدت می‌شود و هر چه بیشتر این بازی را انجام دهید امتیاز شما به ۱۰۰ نزدیک‌تر می‌شود. البته اگر امتیاز ۱۰۰ را آوردید شما یک نابغه هستید.
   محاسبات درختی:این تمرین نیز در واقع تمرکز حواس شما را نشانه رفته و به طور فوق‌العاده حواس شما را متمرکز می‌کند. از این بازی لذت ببرید و با بقیه دوستان و اعضای خانواده رقابت کنید.

   بازی اعداد: نشان دهنده حوزه دید شماست که هر چقدر حوزه دید شما بالاتر باشد شما در آن بازی بهتر عمل کرده. این بازی حوزه دید شما را گسترش می‌دهد که چشمان شما بتواند حجم بالایی از کلمات را ببیند و بخواند   بازی تفاوت زمانی سرعت ها: در این تمرین که به منظور تقویت حافظه طراحی شده است، باید اختلاف زمانی ساعت ها را یادداشت نمایید 


   ضمائم بسته آموزشی ویرا: جزوه ۲۲۲ صفحه ای آموزش و تمرینات تندخوانی و تقویت حافظه آزمون درک مطلب پرسشنامه عادت های مطالعه پرسشنامه ارزیابی سرعت پرسشنامه نیمکره های مغز پرسشنامه استرس و اضطراب امتحان   لیست نمایندگان فروش: سایت:www.tondkhan.com شماره تماس:۰۲۱۲۲۳۷۳۷۹۴-۰۲۱۲۲۳۷۳۷۹۵ سایت:www.hamisheonline.com شماره تماس:۰۹۱۱۱۵۲۶۵۹۶  

  نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

  captcha Refresh
  captcha Refresh

  به اشتراک بگذارید